6 Aşamada Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

aku-takviyesi-nasil-yapilir

aku-takviyesi-nasil-yapilir


Akü takviyesi nasıl yapılır sorusu, pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Araçlarda bulunan akünün kullanım ömrü bitmemiş olmasına rağmen, enerjisinde bir tükenme meydana gelebilir.

Ancak bu gibi bir sorunla karşılaşıldığı zaman, akünün değiştirilmesine gerek yoktur.

BUNA DA BAKIN👇
Mitsubishi Space Star nasıl otomobil? Kullanıcı yorumları ve yakıt tüketimi - Detaybilgi.com

Enerji takviye işlemi yapılarak, akünün kullanımına devam edilmektedir. Akü takviyesi yaparken mutlaka aynı amper gücüne sahip olan iki akü kullanılmalıdır. Dolu aküden alınan enerjinin, boş olan aküye gönderilmesi işlemine akü takviyesi ismi verilmektedir.

Akü Takviyesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akü Takviyesi
Akü Takviyesi

Akü takviyesi yaparken işlemin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için bazı ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Akü takviyesi yaparken dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Akü takviyesi yapmadan önce her iki akünün amper gücünün eşit olduğunu kontrol etmelisiniz.
  2. Takviye işlemini yapmadan önce aracın motor, iç aydınlatma, far ve radyo gibi elektrik ile çalışan aksamlarını tamamen kapatmalısınız.
  3. Akülerin başlarında bulunan plastik koruyucuları çıkartarak, (+) ve(-) kutup başlarını kontrol etmelisiniz.
  4. Akü takviye kablosunun (+) ucu kırmızı renktedir. Boşalmış olan akünün (+) kısmına diğer dolu akünün de (+) terminalini bağlamalısınız.
  5. Akü kablosunun (-) ucu siyah renktedir. (-)terminallerini eşit olacak şekilde bağlamalısınız. Boşalmış akünün bulunduğu aracın kaporta kısmında herhangi metal bölüme (-) ucunu bağlamanız yeterli olacaktır.
  6. Kabloların doğru şekilde bağlandığını kontrol edin. Anahtar yardımı ile akü başlarını sıkın.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra aküsü dolu olan aracı çalıştırabilirsiniz. Aküsü boş olan aracın da motorunu çalıştırarak akü takviyesi işlemine başlayabilirsiniz.

Akü takviyesi işlemini tamamladıktan sonra kabloları uygun şekilde çıkartarak, aracınızı güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz. Akü takviyesi nasıl yapılır ve tüm ipuçlarını sizlerle paylaştık. Aracınızın güvenli ve kesintisiz bir şekilde kullanılmaya devam edebilmesi için akü kontrolünü yapmalısınız.

Yazıyı Değerlendirir misiniz?
[Toplam: 30 Ortalama: 5]

Comments are disabled.