1 Aşamada İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

istege-bagli-sigorta-nasil-yapilir

istege-bagli-sigorta-nasil-yapilir


İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır bilmek isteyenler için kısa ve öz bilgiler aktaralım

İsteğe bağlı sigorta sistemi sayesinde, kişilerin kendi istekleri doğrultusunda prim ödemek sureti ile sigorta yapılmaktadır. İsteğe bağlı sigorta türünde, kişilerin uzun vadede sigortanın sunduğu avantajlardan yararlanması hedeflenmektedir. Ancak isteğe bağlı sigorta sisteminin bazı şartları bulunmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta İçin Nereye Başvurulur?

İsteğe Bağlı Sigorta İçin Nereye Başvurulur
İsteğe Bağlı Sigorta İçin Nereye Başvurulur

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişiler, başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirler. İkametgâhlarının bulunduğu yer alan SGK ünitelerine de direkt olarak başvurarak isteğe bağlı sigorta yapılmasını sağlayabilirler. Eğer kişi ikinci defa isteğe bağlı sigorta yaptırmak istiyor ise; tekrar talep dilekçesi oluşturması ve müracaat etmesi gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortadan Yararlanma Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortadan yararlanmak isteyen kişilerin bazı şartları taşıyor olması gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,
  • 5510 sayılı kanuna tabi olan zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışılmamış olması,
  • Kendi sigortasından dolayı aylık bağlanmamış olması,
  • 4/A kapsamında değerlendirilen sigortalı olarak bir ay içerisinde 30 günden az çalışması veya tam gün çalışmaması
  • İsteğe bağlı sigortalı olmak için, ilgili kuruma talep dilekçesi ile başvuruda bulunulması

Yukarıda sıralanmış olan gereklilikleri taşıyan kişiler, isteğe bağlı sigorta kapsamında değerlendirilebilmektedir. İsteğe bağlı sigorta yaptırmak için kişilere T.C vatandaşı olma zorunluluğu getirilmemiştir. Sadece Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmeleri yeterli görülmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Başlangıcı ve Sona Ermesi

İsteğe bağlı sigortanın sona ermesi için, kişi kendi istediği ile ilgili kuruma talepte bulunabilmektedir. Kişinin vefat etmesi ile birlikte ölüm tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta da kendiliğinden sona ermektedir. İsteğe bağlı sigortalı iken, aylık talebinde bulunan kişilerin hak kazanması durumunda da sigorta talepleri sona ermektedir. Bunlar dışında kişinin sigorta primlerini ödemeye devam ettiği süre boyunca, isteğe bağlı sigortası da devam etmektedir.

 

Yazıyı Değerlendirir misiniz?
[Toplam: 24 Ortalama: 5]

Comments are disabled.