Çatlak Camı Çizdirme İşe Yarıyor Mu?


Aracınızın camında minicik bir çizik olsa bile zamanla daha büyür ve camın değişmesine kadar gidebilir. Pek çatlak camı çizdirmek nedir? Cam çatlağını çizdirince çatlağın büyümesini engeller mi?

Otomobil kullanırken önünüzü görmeniz için ön cam bulunur. Aracınızda en büyük cam ön camdır. Ayrıca araçlar ileri doğru hareket ettiği için yoldan gelebilecek sert cisimler öncelikle cama çarparlar. Bir kamyonun kasasının düşen çakıl tanesi veya başka bir arabanın tekerinden sıçrayan taş tanesi. Ne olursa olsun camın çatlamasına neden olabilir. 

Ön cam genelde çok küçük bir parça olarak çatlar. Ancak zamanında müdahale etmezseniz çatlak öyle büyür ki, ön camı boydan boya kaplar. Çatlak ön cam görüş açısını engelleyebileceği gibi aracınızın muayeneden kalmasına neden olacaktır. Cam fiyatları çok pahalı olduğu için sürücüler genelde çatlağın daha fazla büyümemesi için çizdirme yolunu seçerler. 

Ön Cam Çizdirme Çatlağın Büyümesini Engeller Mi?

Eğer bir çatlak var ve giderek büyüyorsa bunun için bir oto camcı adı verilen iş yerlerine gitmelisiniz. Ustanız elmas uç denilen kalem benzeri bir aletle çatlağın etrafını yuvarlak şekilde çizecektir. Bu sayede çatlak daha uzamak isterse ustanın çizdiği yerde takılı kalacak. Böylelikle cam çatlağı daha büyümemiş olacaktır. Bu işlem genelde çatlağın daha büyümesinin önüne geçer. Ancak nadiren de olsa çatlak çiziğin üstünden geçer ve daha ilerler. Her ne olursa olsun çatlak camla gezmek sizin güvenliğiniz açısından tehlikelidir. Çizilmiş bir camın çatlağı yıllarca uzama yapmayabilir. Ancak gelebilecek ikinci darbelerde ön camın tuzla buz şekilde kırılmasına neden olabilir. Çünkü bu camla darbeye ilk seferde dayanacak şekilde yapılmışlardır. İkinci ser darbede ise paramparça olmaktadır. Eğer sürüş sırasında böyle bir şey başınıza gelirse oluşacak panik nedeniyle kaza yapmanız bile kaçınılmaz olabilir. 

Eğer maddi imkanlarınız kısıtlıysa kısa süreli çözümler için ön camı çizdirebilirsiniz. Ancak parasal olarak kendinizi topladığınız anda ön camı değiştirmeniz sizin ve aracınızın güvenliği açısından çok önemlidir.

Yazıyı Değerlendirir misiniz?
[Toplam: 8 Ortalama: 5]

Comments are disabled.