Sisli havalarda araba nasıl kullanılır? Dikkat edilmesi gereken noktalar


Farklı hava durumları otomobil sürüşünü büyük ölçüde etkilemektedir. Bunlardan biri olan sis, görüş mesafenizi büyük ölçüde kısıtlarken büyük kazaların oluşmasına da neden olabilmektedir. Sisin yoğun olduğu havalarda araç sürüşü daha zor hale gelirken sürüş güvenliği de azalır. Güvenliği artırmak için bazı işlemler yapmalı ve sürüş anında iki kat dikkatli olunması gerekmektedir. İşte sisli havalarda araç sürerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar;

Sisli Havalarda Araç Sürerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

Sisli havalarda sürüş esnasında dikkat edilecek en önemli husus takip mesafesi olmaktadır. Sisli havalar görüş açınızın daralmasına ve sürüş yaparken karşınıza ani bir şeyin çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durum herkesin başına gelebileceğinden önünüzdeki araçla olan mesafenizi büyük oranda artırmalısınız. Böylelikle olumsuz bir durum anında tepki verme süreniz uzamış olur.

Takip mesafesi dışında farlarınız da sisli havalarda güvenliğinizi etkileyen en önemli etmenlerdendir. Uzun farları açmak düşündüğünüzün aksine görüş açınızı genişletmez. Yüksek huzmeli farlar sisin içinde daha fazla yansıyarak sürüşünüzü tehlikeli hale getirebilir. Bu nedenle kısa farlar sisli havalarda daha iyi görüş açısı almanıza yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte görüş mesafenizin 100 metrenin olması halinde sis farlarınızı yakabilirsiniz. Sis farları özellikleri nedeniyle sis bulutlarını kırabilen yeteneğe sahip olmaktadır.

Görüş açınızın çok düşük olduğu zamanlarda sağ şeritten ilerlemek güvenliğiniz açısından daha doğru olacaktır. Ayrıca hızınızı da düşürmek çok önemlidir. Fren yaparken olabildiğince yumuşak şekilde frenlemeyi seçmelisiniz. Bu frenleme arkanızdaki aracın sizi daha iyi şekilde frenleme yaptığınızı görebilme şansını artıracaktır.

Yazıyı Değerlendirir misiniz?
[Toplam: 15 Ortalama: 5]

Comments are disabled.