En İyi Köy Kahvaltısı Nasıl Olur? Sofrada Neler Bulunur?


Köy kahvaltısını sevmeyen kimse yoktur. Pek çok yerde köy kahvaltısı afiş ve reklamlarını görürsünüz. Peki ya bir köy kahvaltısı sofrasında hangi yiyecekler bulunur? İşte bu sorunun cevabı.

Eskiden insanların büyük bir kısmı köylerde yaşamaktaydı. Sanayi devriminden sonra şehirleşmeler artınca yeme içme kültürü de aynı şekilde değişti. İnsanlar artık kendi ürettikleri yiyecekleri yemenin yerine fabrikalarda üretilen yiyeceklere yöneldiler. Örneğin kendi yaptıkları yoğurt 3-5 gün sonra ekşirken, fabrikada üretilen yoğurt hiç bir ekşime olmadan 10-15 gün saklanabiliyordu. Çünkü artık tüm ürünlerin içinde raf ömrünü uzatan koruyucu maddeler vardı.

Ancak bu maddeler ürünlerin ömrünü uzatırken, insan sağlığına da zarar vermektedir. Bu sebeple insanlar özellikle son 20 yıldır organik diye tabir edilen ürünlere yönelmeye başladılar.

Hemen her şehirde köy kahvaltısı sunulan dükkanlar açılmaya başladı. Ancak bunların bir çoğu tabeladan ibarettir. Çünkü köy kahvaltısı sofrasında fabrika üretimi hiç bir şey olmamalıdır. Örneğin marketten alınmış bir peyniri köy kahvaltısı sofrasına koyarsanız, o sofra köy kahvaltısı değildir. Kısacası gerçek köy kahvaltısı sofrasında sadece el yapımı ürünler bulunmalıdır. Yumurtanın bile köy tavuğundan temin edilmesi gerekir. Eğer böyle bir sofra bulabilirseniz köy kahvaltısı yapmış olacaksınız.

Köy Kahvaltısı Sofrasında Neler Bulunur

1- Tatlılar : Doğal organik bal olmazsa olmazdır. Reçeller ağaçtan toplanmış ve gerçek şeker ile kaynatılmış olmalıdır. Pekmez evde yapılmalıdır. 

2- Süt Ürünleri : Peynirlerin tamamı ev yapımı olmalıdır. Bu sofralarda bildiğimiz beyaz peyniri bulmamız çok zordur. Ayrıca tereyağı dibekte yapılmalıdır.

3- Yumurta : Marketten alınmış değil, kendi kümesinde doğal yemlenen tavukların yumurtaladığı yumurtalar kullanılmalıdır.

4- Et Ürünleri : Sucuk evde yapılabilen bir üründür. Ancak salam ve sosis yapmak çok zor olduğu için köy kahvaltısı sofrasında bulunmayabilir.

5- Domates ve Salatalık : Hormonsuz bahçede yetiştirilmiş domates ve salatalık tercih edilmelidir. Sera domatesleri çok verim versin diye ilaca boğulmaktadır. Bu yüzden bahçe domatesi olmalıdır.

6- Diğer Atıştırmalıklar : Zeytinler, gözleme, hamur işleri ve ekmekler el açması ve yoğurması olmalıdır.

İşte buraya baktığınız zaman köy kahvaltısı denilince hepsinin evde üretilen ürünler olması gerekir. Eğer marketten alınmış bir ürün olursa bu köy kahvaltısı değil, dışarda kahvaltı yapmak anlamına gelir.

Hakiki bir köy kahvaltısı fiyatı kişi başı 50 ile 75 lira arasında bir fiyata sunulmaktadır. 

Yazıyı Değerlendirir misiniz?
[Toplam: 8 Ortalama: 5]

Comments are disabled.