Kütle Hava Akış Metre (MAF) Sensörü Ne İşe Yarar?


Otomobillerin en önemli sensörlerinden bir tanesi olan kütle hava akışmetre diğer adıyla debimetre nedir ve işe yarar sorularına yanıt arayacağız.

Bir otomobilin motorunda yanma meydana gelmesi için hava ve yakıt karışımının birlikte tutuşturulması gerekmektedir. Ancak motora emilen hava ve yakıt miktarının bir uyum halinde olması gerekir. Tıpkı bir yemeğin tuzu, salçası veya suyu gibi düşünebilirsiniz. Motor içerisinde yanma meydana gelmesi içinde 14.3/1 oranında hava/yakıt karışımı olması gereklidir. Daha açıklayıcı olacak olursak 14.3 birim hava varken 1 birim yakıt havanın içinde bulunmalıdır.

Kütle Hava Akış Metre (MAF) Sensörü Ne İşe Yarar?

Eski otomobillerde yani karbüratörlü motora sahip olanlarda, karbüratör arkasında bulunan bir vida yardımıyla havanın miktarı göz kararı olarak ayarlanırdı. Bu durum karışım oranını bozuyor ve aracın çalışmasını etkiliyordu. Ancak gelişen bilgisayar teknolojisinden, motorlarda da yararlanılmaya başladı. Artık motora emilen havayı, yakıtın miktarını ve ateşleme zamanlamasını aracın bilgisayarı olan motor kontrol ünitesi (ECU) ayarlar hale geldi. ECU, motor ve parçalarında bulunan sensörler yardımıyla tüm çalışmayı kontrol eder. MAF sensörü de bunlardan bir tanesidir. MAF sensörünün görevi aracın motoruna emilen havanın miktarını ölçerek ECU’ya bilgi vermektir. ECU, MAF sensöründen gelen verilere göre yakıt miktarını ayarlar. Ayrıca ateşleme zamanlamasının uyumu içim MAF sensöründen gelen sinyaller değerlendirilir. 

MAF sensörü, hava filtresi ile motor arasında bulunan hortumun içinde bulunur. Bazı debimetrelerin içinde küçük ve ince bir tel bulunur ve havanın sıcaklığı da ölçülmüş olur. Eğer MAF sensörü arıza yaparsa aracınızda ciddi sorunlar meydana gelecektir. En basitinden hava yakıt oranı bozulduğu için çalışması değişecektir. MAF sensörü arızası belirtileri ise temel olarak şunlardır;

  • Motorun teklemesi
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Egzozdan siyah duman çıkması
  • Motor çekişinin düşmesi
  • Motorun sesli çalışması
  • Motor arıza lambasının yanması

Tüm bunların yanında arızalı bir debimetre daha başka parçalara da zarar verebilir. Aracınızı OBD-II arıza kodları tarayıcısı bulunan bir bilgisayara bağladığınız zaman P0100 ile P0104 kodlarını alıyorsanız MAF sensörüyle alakalı bir sorununuz var demektir. Kütle hava akış metre arıza yaptığı zaman tamir edilemeyen bir parça olduğu için mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir. Bu işlem zor değildir. Hava hortumu sökülerek içinden sensör çıkartılır ve yenisi yerine takılır. Ancak arıza yapmasının sebebi genelde hava içerisinde bulunan kirlerin filtresini tıkamasıdır. Bir balata spreyi yardımıyla MAF sensörünü temizleyebilirsiniz. 

Yazıyı Değerlendirir misiniz?
[Toplam: 8 Ortalama: 5]

Comments are disabled.