Otomobil Çağının Başlangıcı


 Dünya’da neredeyse herkesin büyük bir merak konusu olan otomobiller hakkında açıklayıcı bir yazı yazacağız.

1800’lü yılların sonuna doğru tüm dünyada taşımacılık hayvanlar yerine makineler ile yapılmaya başlandı. Özellikle sanayi devriminin getirdiğini makineleşme Otomobil çağının da başlamasına neden oldu. Kişisel ve toplu kullanımlar için üretilen otomobiller 100 yıldan fazla bir zamandır tüm dünyada en popüler makineler olarak yerini koruyorlar.

Otomobiller, 100 yıldır içten yanmalı yani fosil yakıtlara ihtiyaç duyan makinelerdi. Ancak gelişen teknoloji sonrası özellikle son 20 yıldır artık elektrikli hal almaya başladılar. Hatta o kadar geliştiler ki artık sürücüye bile ihtiyaç duymaz hale geldiler. Tarihte ilk üretilen araçlar en fazla 50 km/s hız yapabilirken, günümüzde 200 km hız bile yavaş kalır hale geldi. Ayrıca pek çok çeşit otomobil yollarda yerini almaya başladı. Örneğin kadınlar için küçük, şehir içi kullanımlar için b segmenti araçlar varken aileler için sedan, makamlar için gemi gibi büyük araçlar üretilir hale geldiler.

Günümüzde artık kötü bir araba kalmadı desek tam yeri olur. Çünkü hemen hepsi teknolojinin üst sınırlarında gezer oldular. Çalıştırırken bile sürücünün sesini algılayan arabaya “çalış” denilmesi yeter hale geldi. İlk örneklerinde insan güvenliğine çok önem verilmezken, artık bırakın aracın dışındakileri içerde bulunan yolcuların bile güvenlikleri sağlanır hale geldi. 

Otomobiller hakkında eskiden bilgi almak için bayilerin, plazaların ve araç satıcı iş yerlerine gidilmesi gerekiyordu. Ancak durum o kadar gelişti ki bir çok araba internet üzerinde bir tık ile alınabilir hale geldi. Ayrıca otomobiller hakkında Oto Delisi® gibi siteler sayesinde kolaylıkla bilgi edinebiliyorsunuz. Sonuç olarak otomobiller dünyanın en önemli icatları arasında yer alıyor. Bugün bir yemek yemek ve su içmek gibi zorunlu ihtiyaçlar listesinde çoktan yerini almış durumdalar.

Yazıyı Değerlendirir misiniz?
[Toplam: 7 Ortalama: 5]

Comments are disabled.