5 Yıl Zorunlu Marka Tescili Nasıl Yapılır?

marka-tescili-nasil-yapilir

marka-tescili-nasil-yapilir


Marka Tescili Nasıl Yapılır konusuna değinerek işlemin aşamalarından kısaca bahsediyoruz.

Marka tescili için yapılan başvurular, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelenmektedir.

BUNA DA BAKIN👇
Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır? (detaybilgi.com)

Kurum, marka tescili başvurularını şekil incelemesi ve benzerlik incelmesi şeklinde iki aşamada gerçekleştirmektedir. Bu süreç içerisinde markaya yapılacak olan itirazlar da resmi olarak yapılabilmektedir.

Eğer marka tescili için resmi süreç içerisinde herhangi bir itiraz gelmemiş ise; marka tescil aşamasına geçiş yapılmaktadır. Marka tescili yaptırmak isteyenler tarafından ilgili harç ödemesinin yapılması ile birlikte marka tescil başvurusu da tamamlanmış olur. Firmanın veya markanın tescil edilmesi ile birlikte marka tescil belgesi ilgili kurum tarafından oluşturulmaktadır.

Marka Tescil Nasıl Alınır?

Marka Tescil Nasıl Alınır?
marka-tescili-nasil-yapilir

Marka tescil başvurusu için kişilerin veya firmanın, Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir. İlgili kurum tarafından istenecek olan belge ve evrakların belirlenen süre içerisinde hazır edilmesi gerekir.

Kurumun marka tescili için başvuruyu kabul etmesinin esas şartı, ticari bir işletme adına tescil işleminin yapılmasının istenmesidir. Bununla birlikte aynı şirkete ait olan farklı markalar için de ayrı ayrı marka tescil talebinde bulunulabilir.

Belge ve evraklar ile birlikte harç ödemesinin tamamlanması ile birlikte başvuru işlemi tamamlanır. Kurumun vereceği karar sonrasında markaya, marka tescil belgesi verilmektedir. Verilen marka tescil belgesinin koruma süresi ise; 10 yıl olarak bilinmektedir.

Her 10 yılın sonunda marka için tekrar marka tescil belgesi talebinde bulunulmalıdır. Tekrar talep edilmeyen tescil belgeleri, marka adına herhangi bir koruma sağlamamaktadır.

Marka tescil sürecinde mutlaka marka vekilleri ile çalışılması önerilmektedir. Başvuru sürecinde yapılacak olan bir hatadan kaynaklı olarak, kurum tarafından başvurunuz reddedilebilmektedir.

marka-tescili-nasil-yapilir konusunda Marka tescili başvurusu öncesinde, marka araştırması yapılmasında yarar olacaktır. Sunulan hizmet veya ürüne en uygun markanın belirlenmesi gerekmektedir. Marka tescil belgesinin alınmasının ardından, 5 yıl boyunca markanın kullanılma zorunluluğu vardır.

Yazıyı Değerlendirir misiniz?
[Toplam: 22 Ortalama: 5]

Comments are disabled.